Listopad 2006

ZNC

1. listopadu 2006 v 15:02 | D
ZNOUZECNOST
Další moje oblíbená kapela.
Okolo roku 1983 vznikla v Plzni kapela Zastávka Mileč, ze které se pak urodila ZNC. V Zastávce Mileč hrál Déma, Jožžin a Bowi.

Kapela natočila demo Zzzzzzz Mmmmmmmm v září 1984 se kapela rozešla. Caine pocházející z kapely Kuličkové ložisko se vrátil z vojny (jako i členi Zastávky Mileč, kromě Bowiho) a dal s nimi dohromady ZNC. Tudíž členy jsou Déma, Caine, Jožžin a Golda.
První vystoupení bylo v klubu Oko v listopadu 1986, protože se koncert nevydařil (nebyli sehráni a nepamatovali si texty) odešli na rok do zkušebny a v únoru 1987 jim vyšlo první demo jménem Vítejte v blázinci, hraje vám Znouzectnost.

Na podzim roku 1987 ZNC odehrává pár koncertů. Po jednom z nich Jožžin řeší své deprese skokem pod vlak. Kapela hraje tedy ve třech. 1988 ZNC se účastnila na městském Rockfestu, kde vyhrála 3.místo.

V lednu 1988 kytarista Bowi se znovu vrací. První amatérské video natočeno a to na píseň Já jsem tu, které natočil Jindřich Marek. ZNC také v Praze, kde se přidává zpěvačka Renka. Druhé demo Happy Xmas a další klip na píseň Dračí setba. Nová zpěvačka za Renku je Ema se saxofonem.

V roce 1989 si kapela zahrála na Rockfestu i v Praze. Bowi opouští skupinu. V červnu 1989 demo s názvem Obludný neználek, což je jejich nejznámější a asi nejlepší demo.

Kapela nahrála mnoho nahrávek a některé si můžete stáhnout i na jejich oficiální stránce, také pořád jezdí po celé ČR, proto využijte koncert ve Vašem městě:o)

Dnes můžete v ZNC vidět:
Dému - kytara
Goldu - basovka
Caine - bicí
Romana Kohoutová - saxofon, flétna
Michal Röhrich - kytara

AC/DC

1. listopadu 2006 v 14:50 | D
AC/DC
kopíroval jsem ze stránkywww.bestrock.cz
Australská pětice AC/DC pojmenovaná podle střídavého a stejnosměrného proudu vznikla v listopadu 1973 v Sydney. Ke kytaristům, bratrům Angusovi (nar. 30. 3. 1955, Glasgow, Skotsko) a Malcolmovi (nar. 6. 1. 1953, Glasgow, Skotsko) Youngovým se připojil zpěvák Dave Evans, rytmus zpočátku udávalo několik z dnešního pohledu bezvýznamných bubeníků a baskytaristů. První oficiální koncert kvintet AC/DC odehrál 31. prosince 1973 v malém klubu Chequers v Sydney. V září 1974 se mikrofonu chopil Bon Scott (nar. 9. 7. 1946, Kirriemuir, Skotsko).
Debutové album "High Voltage" vyšlo v zemi protinožců 17. února 1975. Druhé LP "T.N.T." již bylo vydáno v ustálené sestavě s novým bubeníkem Philem Ruddem (nar. 19. 5. 1954, Surrey Hills, Austrálie) a basistou Markem Evansem. Obě tato alba propagovala malá regionální australská firma, které se podařilo vzbudit zájem domácích fanoušků. Mezinárodně na sebe kapela upozornila až v polovině roku 1976 sérií koncertů po anglických klubech. Tato vystoupení podpořila dobré přijetí britské debutové verze "High Voltage" (vydáno 14. 5. 1976; obsahuje jen dvě skladby z australského "High Voltage", zbytek tvoří "T.N.T.").
Zpěvák skupiny, skotský rodák Bon Scott na sebe strhával pozornost svými drásavými vokály a druhý pilíř souboru kytarista Angus Young bavil publikum svým kachním, chuckberryovským krokem a maratónskými výkony doprovázenými údernou, extrémně úspornou hrou bez přebytečných kudrlinek. K neodmyslitelnému image Anguse Younga patřila anglická školní uniforma - šortky, sáčko, kravata, lodička na hlavě a občas také aktovka na zádech. Kapela AC/DC vždy byla symbolem jednoduchosti a síly, upřímnosti a stálých rockových hodnot úsporně ořezaných až na kost. Jejich muzika měla kořeny hluboko vrostlé do základu zemitého blues a bývala zatraceně "dirty". V květnu 1977 se na místě vyhozeného baskytaristy objevil nový, stálý člen kapely, Angličan Cliff Williams (nar. 14. 12. 1949, Romford, Anglie). Po vydání alba "Highway To Hell" došlo k dramatickému zvratu v kariéře skupiny.
19. února 1980 zemřel během britského turné teprve 33 lety Bon Scott, který byl nalezen mrtvý v zaparkovaném modrém Renaultu, v němž po nadměrném požití alkoholu skonal na podchlazení organismu, tzv. hypotermii. Šílený, do půl pasu vysvlečený, tetovaný maniak tak stál v čele AC/DC pouhých šest let. Jeho poslední vystoupení s AC/DC se uskutečnilo 27. ledna 1980. Bon Scott žil skutečně až na doraz a do své smrti vždy nezřízeně chlastal, děvkařil a na pódiu se vydával do posledních sil. Zbylí členové AC/CD přijali v dubnu 1980 na tragicky uprázdněné místo britského zpěváka Briana Johnsona (nar. 5. 10. 1947; Newcastle, Anglie), známého z předešlého působení v anglické glammetalové kapele Geordie. Nový vokalista s neodmyslitelnou manšestrovou kšiltovkou na hlavě pak skupině dopomohl k překvapivě veleúspěšnému albu "Back in Black". (Recording Industry Association Of America se rozhodl udílet ceny "Diamand Awards" za dosažení desetimiliónového prodeje jednoho titulu ve Spojených státech. 16. 3. 1999 se diamantové desky udílely poprvé. Oceněno bylo i album "Back in Black", kterého se jen v USA prodalo 16 miliónů kusů.)
Živá vystoupení skupina vždy absolvovala s určitou nadsázkou, při které nechyběly křečovité pózy, komické poskoky, nošení poměrně drobného kytaristy Anguse Younga na ramennou, vypínání holého zadku na obecenstvo, dunění zvonů a proslavené výstřely z děl. V květnu 1983 odešel alkoholem zmožený bubeník Phil Rudd. Až do jeho návratu v roce 1994 jej na šest let zastoupil Simon Wright a pak holohlavý bicák Chris Slade. Na podporu alba "The Razor's Edge" postavila kapela největší scénu své kariéry. Nechyběla baterie děl, zvon, obrovská nafukovací tlustá potetovaná panna a milióny létajících dolarovek "angusovek". Monstrózní show, která se vešla pouze na největší stadióny byla tehdy zakončována písní "For Those About To Rock", na jejímž konci vystřelila všechna děla. 29. května 1996 vystoupila heavy-metalová pětka AC/DC během koncertní šňůry k albu "Ballbreaker" i v Praze.
28.února 2000 kapela AC/DC vydala studiové album "Stiff Upper Lip". Klasická sestava se na něm po předcházejících stylově čistších hard rockových deskách vrátila k blues-rockovým kořenům. Kvintet AC/DC po pěti letech vystoupil v Praze v úterý 12. června 2001, tentokrát však pod širým nebem na strahovském stadiónu.
AC/DC 19. května 2003 získali cenu "Ted Albert Memorial Award for Outstanding Service to Australian Music" což je ocenění za výjimečný přínos australské hudbě. Konkrétními adresáty této pocty byli Angus a Malcom Youngovi. Posmrtně cenu obdržel i první zpěvák kapely Bon Scott.
10. listopadu 2003 bylo vydáno DVD "Live At Donington", zaznamenávající koncert AC/DC natočený 17. srpna 1991 v anglickém Doningtonu během promo-turné k albu "The Razor's Edge".
AC/DC začali v sestavě Agnus Young, Brian Johnson, Cliff Williams a Phil Rud točit nové album "Strap It On", které by se mělo dostat do distribuce koncem roku 2006.

Led Zeppelin

1. listopadu 2006 v 14:47 | D
Led Zeppelin
kopíroval jsem ze stránky www.bestrock.cz
Britská čtveřice Led Zeppelin poprvé koncertovala pod svým jménem v říjnu 1968. Skupinu založil kytarista Jimmy Page (nar. 9. 4. 1944), aby mohl po rozpadu Yardbirds dokončit plánované turné po severní Evropě. Kapelu doplnil baskytarista a hráč na klávesové nástroje John Paul Jones (nar. 3. 1. 1946), bubeník John Bonham (nar 31. 5. 1948) a dřívější člen skupiny Band of Joy, zpěvák Robert Plant (nar. 20. 8. 1948). Bezejmenné debutové album "Olověného Zeppelina" vzniklo spontánně během dvou týdnů za pouhých třicet nahrávacích hodin a bylo vydáno 26. 12. 1968. Olověná vzducholoď vstoupala od natočení prvního alba strmě vzhůru a slávou zaskočená čtveřice se zejména v prvních dvou letech potýkala s alkoholem a nepřeberným zástupem dychtivých, vlhkých klínů. Následující album "Led Zeppelin II" vystoupilo v prosinci 1969 na první příčku britské i americké hitparády. Singl "Whole Lotta Love", vyňatý z tohoto alba se v roce 1970 vyšplhal až na čtvrtou pozici amerického žebříčku. Třetí poměrně hodně akusticky laděné album "Led Zeppelin III" bylo připravováno na chatě ve Walesu, stejně jako velmi úspěšná "čtyřka" vydaná v listopadu 1971.
V pořadí čtvrtá zeppelínovská LP deska obecně přezdívaná jako "Four Symbols" podle čtyř runových symbolů na přebalu alba obsahuje i nejslavnější a nejúspěšnější rockovou baladu v rockové historii "Stairway to Heaven", která byla v 70. letech nejžádanější skladbou v amerických rozhlasových stanicích a získala si celosvětový status klasiky. Snový úvodní riff se stal tak známým, že kytaristé, kteří zkoušeli kytary v obchodech museli platit pokutu 5 liber jestliže začali hrát "Schody do nebe"! Tato osmiminutová kompozice má pastorální úvodní kadenci s klasickým nádechem, která ji zajistila nesmrtelnost. Text této skladby je plný hippieovského mysticismu o hledání duchovní dokonalosti. O mnoho let později se Robert Plant od "Stairway to Heaven" odvrátil a prohlásil, že je to sice nádherná věc napsaná ve správný čas a ze správných důvodů, ale teď působí neuvěřitelně pokrytecky. Jimmy Page, osvobozený od tíhy interpretace textu, zůstává na svoji kompozici i nadále hrdý. V roce 1973 byl nafilmován koncert Led Zeppelin v Madison Square Garden a o tři roky později vyšel v souvislosti s premiérou filmu i dvoualbový soundtrack "The Song Remains the Same". Led Zeppelin založili v roce 1974 svoji vlastní nahrávací značku Swan Song. V červenci 1977 dopadla krutá rána na Planta, jehož pětiletý syn Karac umřel po zhoubné žaludeční nemoci. V červenci 1980 odehrála, tehdy ještě nic netušící kapela svůj poslední společný koncert v hale Eissporthall v Západním Berlíně.
25. září 1980 náhle skončila nesmírně úspěšná kariéra skupiny Led Zeppelin. Ve věku třicetidvou let se po prohýřené noci zadusil vlastními zvratky razantní a dynamický bubeník John (Henry) Bonham, který podle odhadu vypil víc jak čtyřicet panáků v domě Jimmyho Pagea. Jeho styl byl robustní, hlasitý, neuvěřitelně přesný, ale i technický a propracovaný. Bonzo často dával k lepšímu frajerskou exhibici, kdy bubnoval jen rukama a od roku 1976 i své známé sólo "Moby Dick". Bonham patřil k nejlepším světovým bubeníkům všech dob a tak není divu, že kapela ohlásila definitivní konec Led Zeppelin. Dosud nevydaný hudební materiál pak vyšel pod příznačným názvem "Coda".
V červnu 1982 Robert Plant zahájil debutem "Pictures at Eleven" svoji sólovou dráhu. Pozůstalí z posádky "Vzducholodě" měli vždy úctu k odkazu, který po sobě zanechali, a nešpinili dobré jméno skupiny chrlením kompilací různé úrovně. Pět roků a pět dní co hráli spolu naposledy, tehdy ještě ve čtveřici s bubeníkem Johnem Bonhamem koncertovala osiřelá trojice Robert Plant, Jimmy Page a John Paul Jones (i bubeník Tony Thompson a baskytarista Paul Martines) 13. července 1985 na stadionu JFK ve Philadelphii v rámci slavného charitativního koncertu "Live Aid" pro Etiopii. Dvacetiminutové vystoupení se sice příliš nevydařilo, ale i přesto bylo publikum i miliarda a půl televizních diváků nadšena návratem legendární trojice. V srpnu 1997 byl v Británii vydán teprve první singl legendární čtveřice Led Zeppelin, skladba "Whole Lotta Love", kterou již ve svých začátcích kapela definovala svůj styl a jež se díky hardrockovému kytarovému riffu stala vzorem dalších skupin. 11. listopadu 1997 britské BBC zpřístupnilo své archivní nahrávky zachycující členy "Olověného Zeppelina" již od března 1969. 2CD "BBC Session" je tak prvním oficiálním záznamem živého vystoupení skupiny od vydání soundtracku "The Song Remains the Same". Poprvé Robert Plant a Jimmy Page vystoupili (s doprovodem) na pražském koncertu 25. února 1998 a podruhé 17. listopadu téhož roku.
Recording Industry Association of America se v roce 1999 rozhodl udílet ceny "Diamand Awards". 16. března 1999 se diamantové desky udílely poprvé. K oceněným patřilo i album "Led Zeppelin IV" (1971), kterého se jen v USA prodalo 17 miliónů kusů.
Led Zeppelin vyšlo 26. května 2003 pět hodin a dvacet minut dlouhé dvojDVD a také koncertní trojCD. Titul "Led Zeppelin" se v prvním týdnu prodeje stal historicky nejrychleji prodávaným DVD. Tohoto nosiče se do počátku září 2003 v Česku prodalo více než tři tisíce kusů, což znamená platinový status. Dívídíčko se tak zařadilo k nejprodávanějším zahraničním hudebním DVD v naší republice.
Koncertní trojCD "How the West Was Won" je složeno ze dvou vydařených kalifornských představení z 25. června (Los Angeles Forum) a 27. června (Long Beach Arena) roku 1972. Živák "How the West Was Won" debutoval okamžitě po vydání na první příčce amerického albového žebříčku. Trojalba se přibližně prodalo kolem úctyhodných 154 tisíc kopií. Po dlouhých čtyřiadvaceti letech tak Led Zeppelin opět stanuli na vrcholu US Charts. Naposledy se totiž tímto způsobem prosadilo páté oceněné album "In Through the Out Door" z roku 1979.
23. července 2006 se Robert Plant ve velmi dobré formě představil se svojí doprovodnou kapelou The Strange Sensation na ostravském festivalu Colours of Ostrava.

Soundgarden

1. listopadu 2006 v 14:43 | D
SOUNDGARDEN
kopíroval jsem ze stránky www.bestrock.cz
Prapočátky Soundgarden, jedné z velkých kapel seattleské scény, spadají do roku 1981. Tehdy se do Olympie ve státě Washington přistěhovali Kim Thayil, Hiro Yamamoto a Bruce Pavitt, aby po dokončení střední školy v Illinois studovali na místní Evergreen State College. Větší úspěchy než na akademickém poli ale slavili na poli hudebním; všichni se stali významnými postavami washingtonského undergroundu.

Kostra Soundgarden se dala dohromady ve skupině Shemps, kterou založil Thayilův spolubydlící Matt Dentino. Na Dentinův inzerát, ve kterém skupina hledala zpěváka, se přihlásil majitel velkého hlasu ve stylu Roberta Planta, tehdy devatenáctiletý bubeník Chris Cornell. Kim Thayil o něm později řekl: "Když jsem ho viděl poprvý, vypadal jako někdo, kdo právě vystoupil z námořnictva. Měl děsně krátký vlasy a těsný hadry. Měl skvělej hlas, i když tehdy jsme hráli samý sračky." Kapela hrála vlastně jen coververze zesnulých legend - Doors, Hendrixe, Buddyho Holyho. Shemps se rozpadli v roce 1984. Cornell se tehdy přistěhoval k Yamamotovi a společně založili kapelu. Chvíli jammovali s různými kytaristy, aby nakonec vzali do party Thayila. Dali si jméno Soundgarden podle jedné seattleské sochy z píšťal, která ve větru vydávala kvílivé zvuky. Ke skupině se záhy přidal bubeník Scott Sundquist a Cornell se tak mohl soustředit jen na zpěv. V roce 1986 vyšly kapele dvě skladby na kompilaci labelu CZ Records "Deep Six"; ta způsobila první významnější zájem velkých vydavatelství o seattleskou scénu (Melvins, Skin Yard, Malfunkshun, Green River a další).

Ještě v témže roce odešel Sundquist, který už měl rodinu a kapela proto 'přebrala' Skin Yard Matta Camerona. V roce 1987 Soundgarden podepsali smlouvu s malým, ale pro místní scénu nesmírně významným vydavatelstvím Sub Pop, které založil jejich starý známý - Bruce Pavitt. Sub Pop vydal nejprve singl "Hunted Down" / "Nothing to Say" a později dvě EP, "Screaming Life" a "Fopp" (1988). Obě EP se stala undergroundovými hity (v roce 1990 vyšla na jednom CD) a skupina získala pozornost několika velkých vydavatelství. Smlouvu ale podepsali s menším labelem SST, pod kterým působily jejich oblíbené kapely. Tady jim vyšla první deska - "Ultramega OK", která kromě pozitivních recenzí získala i nominaci na Grammy. Další desku, "Louder Than Love", už ale na sklonku roku 1988 nahráli pro velkou společnost - kývli na opakovanou nabídku A&M. Deska vyšla ke konci roku 1989 a Soundgarden mají nasmlouvané turné; těsně před ním ale odchází Hiro Yamamoto, aby se mohl vrátit ke studiím. Post basáka bylo třeba co nejrychleji obsadit a Cornell proto zavolal ex-nirvanovskému Jasonu Evermanovi. Ten se ale příliš neosvědčil a hned po šňůře v kapele skončil.

Následně členy kapely zasáhla tragická zpráva - Andy Wood, zpěvák Mother Love Bone a bývalý spolubydlící Chrise, zemřel na předávkování heroinem. Tehdy si vzpomněli na starého přítele Bena Shepherda, který "...se Andymu v něčem podobal..." a nabídli mu uvolněné místo basáka. Shepherd přijal a vznikla tak nejslavnější sestava Soundgarden: Cornell, Cameron, Thayil, Shepherd. Jejich prvním společným počinem byl singl "Room a Thousand Years Wide" / "HIV Baby."

V roce 1991 vychází pod A&M "Badmotorfinger" a kapela zaznamenává první platinový úspěch - přes milion prodaných kopií a účast v Top 40 (39. místo). "Badmotorfinger" v sobě spojoval všechny atributy, kterými se Soundgarden proslavili - úžasný zpěv Cornella, který stoupá do neskutečných výšek, hutné kytarové riffy a na žánr nebývale vysokou hitovost skladeb. Deska obsahuje mimo jiné další verzi "Room a Thousand Years Wide" a jeden z nejlepších Cornellových zoufaleckých songů "Outshined" o dni, ve kterém je od začátku všechno špatně: "I got up feeling so down / I got up being sold out / I've kept the movie rolling / But the story's getting old now". Texty jsou mnohdy až bluesově jednoduché, ale Cornell svým projevem vše pozvedá o několik úrovní výše. Oproti ostatním slavným kapelám ze Seattlu taky v lecčems zastávají poněkud jiný 'světonázor'; Cornell: "Vlastně jsme rádi, že se na nás lidi dívají jako na machry. To totiž myslím jsme. Máme se snad stydět za to, že máme penisy? Máme být schválně zženštilí?"

Přes všechny úspěchy byl "Badmotorfinger" překvapivě zastíněn jiným počinem ze Seattlu, který vyšel ve stejném měsíci - kultovním albem "Nevermind" skupiny Nirvana. Právě tehdy se ale Soundgarden dostává do povědomí mas: částečně díky expanzi grungeové hudby, částečně díky společnému turné s Guns N' Roses (...což zahrnovalo i vystoupení v Praze na Strahově 20. května 1992.), částečně díky úspěchu "Badmotorfinger" a projektu "Temple of the Dog" (Top10!!), který realizovali Cornell a Cameron spolu se členy skupiny Pearl Jam jako poctu zesnulému Andymu Woodovi. V srpnu 1992 se kapela vrátila ze šňůry během roku se její členové věnovali různým bočním projektům: Shepherd a Cameron si zahráli v "Hater", Thayil v "Dark Load", Cornell skládal pro Alice Coopera. V roce 1993 se Soundgarden vracejí do studia, aby nahráli nové album; to vychází 8.března 1994, jmenuje se "Superunknown" a zajistilo kapele rockovou nesmrtelnost. Jestliže má "Badmotorfinger" blízko k metalu a daří se mu naplňovat hitové ambice, druhá fošna je do žuly vytesaným pomníkem 'Velkého rocku', ve kterém jsou vlivy Led Zeppelin, Black Sabbath nebo Doors smíchány v pozoruhodně harmonický celek. Spoluhráči vydatně podporují Cornella v jeho výpovědi, která se táhne napříč celým albem v písních "Fell on Black Days", "The Day I Tried to Live", "Like Suicide" a dalších. "Superunknown" zdaleka není jen slavná skladba "Black Hole Sun"! Album získalo dvě Grammy i první místo na žebříčku - prodaly se tři miliony nosičů. Klip k "Black Hole Sun" byl oceněn cenou MTV v kategorii "Best Heavy Metal / Hard Rock Video". Následuje další turné, které začalo už v lednu, před vlastním vydáním desky, v Austrálii a Japonsku. V dubnu kapela koncertuje v Evropě; několik vystoupení je ovšem zrušeno kvůli Cornellovým vážným problémům s hlasivkami. Po krátké pauze šňůra pokračuje v Severní Americe. Do Evropy se ale vracejí ve druhé polovině roku 1995.

Začátek roku 1996 s sebou přináší nahrávání nových písní, údajně komplikované dalšími Cornellovými problémy, tentokrát s drogami. 14. května 1996 vydávají Soundgarden poslední CD "Down on the Upside", které debutuje na žebříčku jako číslo dvě, následuje však už jen sestup; úspěch "Superunknown" se neopakoval (Tedy... jak se to vezme, nosičů se prodalo více.) Nové písně sice stále dost stavějí na riffech a silných momentů není zrovna málo, ale na rozdíl od "Superunknown" deska místy působí rozbitým dojmem.

A znovu na turné. Během evropské části Soundgarden podruhé navštívili Prahu: 30.září 1996 se koná koncert ve Sportovní hale. Po návratu do USA Cornell opět doplácí na svůj vypjatý projev - odchází mu hlas a dva koncerty jsou zrušeny. Jak symbolické, chce se říct. Další události totiž mají až příliš rychlý spád: 9. dubna 1997 kapela oznámila rozpad. V prohlášení pro tisk se uvádí, že "členové Soundgarden se po vzájemné dohodě rozhodli skupinu rozpustit, aby se mohli věnovat jiným zájmům." V témže roce, jaksi "na rozloučenou", vychází výběr "A-Sides".

V současné době jsou vidět hlavně Cornell a Cameron; Chris vydal solidní sólovou desku "Euphoria Morning" a dnes stojí v čele formace Audioslave, kterou založil spolu se členy Rage Against the Machine po odchodu jejich zpěváka Zacka de la Rochy. Audioslave debutovali stejnojmenným albem v roce 2002.

Matt Cameron se zpočátku naplno angažoval v projektu Wellwater Conspiracy (spolu s Benem Shepherdem). V roce 2000 nahrál se skupinou Pearl Jam album "Binaural" (a absolvoval i následné turné, ze kterého je DVD "Touring Band"), tehdy ještě jako zástup za zdravotně indisponovaného Jacka Ironse. Zanedlouho se ale stal bubeníkem Pearl Jam 'na plný úvazek'. Mezitím si stihl zahrát na sólovce sabaťáckého kytaristy Tommyho Iommiho; opět spolu s Benem Shepherdem.

NIRVANA

1. listopadu 2006 v 14:41 | D
NIRVANA
kopíroval jsem ze stránky:www.bestrock.cz
Leader tria Nirvana, Kurt Cobain se narodil 20. února 1967 v Aberdeenu, dřevařském městečku ležícím asi 150 km na jihozápad od Seattlu. Od sedmi let byl hyperaktivní Kurt vystaven častých hádkách rodičů. Po jejich rozvodu prožil spoustu traumatizujících událostí, které později vyjádřil ve svých textech zejména v pocitech odcizení typických pro část jeho generace. Levák Kurt se naučil hrát na obyčejnou praváckou kytaru. Spolu s basovým kytaristou Kristem Novoselicem (nar. 16. 5. 1965) založili v prosinci 1986 skupinu Nirvana ve které se vystřídalo několik bubeníků. Kurt si radikálním grungerockem a cynickými texty o degeneraci a necitelnosti spotřebně orientované společnosti léčil svoji velmi citlivou duši. O téměř dva roky později, začátkem listopadu Kurt, Krist a bicák Chad Channing nahráli u malé nezávislé gramofirmy Sub Pop první singl "Love Buzz", předělávku od Schocking Blue. V lednu 1989 trojici doplnil doprovodný kytarista Jason Everman, se kterým za tři dny natočili debutové album "Bleach".
20. října 1989 trio Nirvana odehrálo v anglickém Newcastlu svůj první evropský koncert. Nirvana vždy hrávala rozladěná, s burácejícími zpětnými vazbami s jakoby předstíraným nezájmem. Skladby této kapely však na rozdíl od podobně orientovaných nezávislých seskupení té doby obsahovaly více melodičnosti. K jejich pravzorům patřila raná alba od Black Sabbath. Kromě nich Kurt během svého dospívání od svého otce často slýchával i Led Zeppelin. První deska nesla všechny atributy nezávislého rocku té doby, hrubou produkci, levné studio, masivní zvuk zbustrovaných kytar a antencititu projevu. Koncem roku 1989, po dokončení šestitýdenního evropského turné, přestoupil podpůrný kytarista Jason Everman k Soundgarden. Zbylé trojici vzápětí zasadil nečekanou ránu Chad Chaning, který praštil s paličkami v roce 1990 uprostřed jarního amerického turné. Zaskakující Dan Petersn dopomohl dvojce Kurt / Krist ke skladbám "Silver" a "Dive" i živým nahrávkám "About a Girl" či "Spank Thruu". Po příchodu nového, velmi razantního bubnobijce Dava Grohla (nar. 14. 1. 1969) seatleská trojice vyrazila v říjnu 1990 na anglické turné.
Po podpisu smlouvy s velkou firmou Geffen Records trojka e natočila nový materiál, který v srpnu 1991 propagovala na evropském turné. 10. září trojice Nirvana vydala přelomový kultovní singl "Smells Like Teen Spirit", který o 14 dní později následovalo album "Nevermind", jež šokovalo svým neočekávaným celosvětovým úspěchem. Firma původně nechala vylisovat jen 50 tisíc výlisků, avšak v době nejvyšší poptávky po tomto albu se denně prodávalo asi 70 tisíc zvukových nosičů. V lednu 1992 se "Nevermind" vyšplhalo na 1. příčku amerického albového žebříčku. Prodejní nezávislý trhák katapultoval obyčejné kluky z buranského amerického středozápadu do pozice mezinárodních superhvězd. Trojice Nirvana, která předtím jako spousta jiných nezávislých outsiderů vymetala nezávislé kluby se díky vrtkavé štěstěně náhle ocitla na svém vrcholu. Všechno to zapříčinil v MTV neustále rotující videoklip k megahitu "Smells Like Teen Spirit", který jak Cobain přiznal byl napsán pod vlivem nedoceněných Pixies. Nirvana přestávala koncertovat v klubech a přesunula se na stadiony, čímž se změnilo i publikum. Dřívější nezávisláky pozvolna nahrazovali nekritičtí konzumenti, ta tam byla uvolněná klubová atmosféra, což Kurt velice těžce nesl.
Nirvana náhle zpopularizovala punk, post-punk, indie-rock a stala se jednou z nejdůležitějších kapel 90. let, která zásadním způsobem změnila přístup velkých značek, masmédií a anonymních konzumentů k alternativní hudbě. Její členové využívali svojí mediálně výhodnou pozici a všemi možnými prostředky se snažili upozorňovat na další kvalitní nezávislou hudbu. Po jejich rychlém úspěchu následovala erupce nezávislé muziky nazývané grunge. Americký Seattle ze kterého trojka pocházela se na čas stal pupkem světa. Nechuť podřídit se komerci byla nejlepší reklamou a gramofonové kolosy vychytrale pokračovaly ve výprodeji nekomerční muziky. Tento pro samotnou nezávislou hudbu velmi destruktivní proces Cobaina s jeho spoluhráči velmi deprimoval. Všichni tři si totiž jasně uvědomovali, že na jejich místě se vlastně mohl objevit kdokoliv z podobných rockových part. 9. dubna 1992 Nirvana věnovala na americkém benefičním koncertě pro oběti války v Bosně a Hercegovině skladbu "Rape Me" (Znásilni mě), což způsobilo skandál v celé Americe. Nirvana se nikdy nechovala podle taktovky šéfů své nahrávací společnosti a sama si vybírala podivné předkapely nebo podivné producenty. Tento vzdor vyvrcholil při dvoutýdenním nahrávání jejich posledního studiového alba "In Utero". Tato vzteklá, punkově agresivní deska sice zdaleka nebyla komerčně tak úspěšná jako její předchůdce, ale zato přinesla umělecky cenný, nijak hitově neuhlazený materiál. Jedna zastávka tříměsíčního amerického "Steel Tour" byla 18. listopadu 1993 v malém sálu Manhattanské Upper West Side rezervována pro tři stovky pozvaných hostů a členů fanklubu. Na pódiu ozdobeném smutečními liliemi a nasvíceném svícemi předvedla Nirvana doplněná o hostující hudebníky životnost své tvorby i v beznapěťové verzi. Osvědčené hity které byly doplněné zdařilou coververzi Bowieho "The Man Who Sold the World" a zlidovělou "Where Did You Sleep Last Night" byly později vydány na albu "MTV Umplugged in New York".
Cobain se neustále utápěl v depresích a své chronické potíže se žaludkem zmírňoval heroinem. Ze spárů neodvratného a chmurného konce ho nedokázalo vytáhnout ani narození dcery Frances Bean, kterou mu porodila Courtney Love, kytaristka a zpěvačka skupiny Hole, se kterou se k všeobecnému překvapení oženil 24. února 1992. Jak on, tak Courtney Love brali i po narození dcery tvrdé drogy a museli bojovat o to aby jim nebyla odebrána z jejich péče. Kurt Cobain se stále nemohl vyrovnat s náhlým přívalem slávy, zdrcující mašinérii showbusinessu a nenávistnými výpady bývalých přívrženců. Svojí autodestrukci se snažil zastavit pochybný úspěch jimž stále více pohrdal. 6. února 1994 se v Lisabonu odstartovalo evropské turné "Lollaoaloza" a kapela měla během dvou měsíců absolvovat téměř čtyřicet koncertů z čehož byl Kurt úplně na dně. Během vystoupení navíc přicházel do kontaktu s nenáviděným Billy Corganem ze společně vystupující kapely Smashing Pumpkins. Právě Courtney Love, která měla s Corganem v minulosti poměr přesvědčila Kurta k tomuto navrženému společnému turné do kterého se Kurtovi bytostně nechtělo. Na garantovaný zisk devět milionů dolaru měli zálusk i Kurtovi spoluhráči, kteří však Kurta bez jejího přispění nebyli schopni ukecat. Poté co Kurt 3. března 1994 ztratil hlas v mnichovské Terminal 1, byly zrušeny dva koncerty evropského turné a Kurt se měl zotavit v Římě, kde ho Courtney po společné noci nalezla 4. 3. v kómatu, když předtím spolykal kolem padesáti tabletek Rohypnolu a zapil je šampaňským. Vedení gramofonové společnosti toto počínání označilo za nešťastnou náhodu. Po týdenním léčení se Cobain vrátil do Seatllu. 18. 3. zavolala zděšená Courtney seattleskou polici s tím, že se Cobain zamkl v koupelně s pistoli a mluví o sebevraždě. Policejní zpráva uvedla, že v domě byly zajištěny čtyři revolvery, dvacet pět krabic munice a velké množství barbiturátů. 25. 3. manažeři Nirvany poslali Kurta do odvykacího centra v Los Angeles na dvoutýdenní odvykací detoxikační kůru. Courtney Love prohlásila, že pokud se nepodřídí, nedovolí mu vídat dcerku. 30. 3. Cobain získal zbraň, kterou mu na jeho žádost koupil jeho přítel Dylan Carlson a ještě téhož dne nastoupil na kliniku Exodus v Los Angeles. Už po čtyřicetiosmi hodinách si vyšel před léčebnu na cigaretu a svévolně nejbližším letadlem vrátil do Seattlu. 3. 4. navštívil svoji dlouholetou přítelkyni Saru Hoehn a pak se po něm slehla zem.
Ráno 8.dubna 1994 elektrikář, který do jeho domu v Seattlu přišel instalovat bezpečnostní osvětlení, nahlédl do okna malého apartmá nad garáží a nalezl Kurtovo bezvládné tělo. Již dva dny předtím, 6. dubna 1994 si Kurt Cobain prostřelil hlavu. Měl na sobě džíny, košili a tenisky, vedle sebe dopis na rozloučenou. V něm mimo jiné napsal, že už velmi dlouho nepocítil radost z hudby a vystupování a měl neustálý pocit viny z toho že by měl předstírat jak ho to baví. V závěru dopisu vzkázal: "Je lepší shořet než vyhasnout". Kurt Cobain si plánoval ukončení činnosti s jeho domovskou kapelou Nirvana a chtěl se věnovat spolupráci se svoji manželkou Courtney Love a její skupinou Hole. Ve druhém plánu měl chuť přejít k akustické hudbě.
Dva zbývající členové Nirvany naložili se svými životy podstatně lépe než jejich leader. Bubeník David Grohl začal hrát na kytaru a zpívat v kapele Foo Fighters, se kterou natočil několik žádaných alb a baskytarista Krist Novoselic se s jedinou deskou připomněl s projektem Sweet 75. Courtney Love se později etablovala jako úspěšná herečka ve Formanově snímku Lid versus Larry Flynt a také ve filmu Muž na Měsíci.
28. října 2002 byla vydána kompilace největších hitů pojmenovaná "Nirvana". Bonusovou skladbou je titul "You Know You're Right", který byl poslední skladbou, kterou proslulá trojice ze Seattlu nahrála. K tomuto songu vznikl i videoklip z dosud nezveřejněných záběrů kapely.
V listopadu 2003 vznikl rozruch kolem Kurta Cobaina. Postarala se o něj dodatečně dotištěná čtrnáctistránková brožura, která měla již v roce 2002 vyjít jako součást jeho deníků. Tento 'bizarní a znepokojující' materiál se údajně nehodil do originálního vydání. Cobain totiž psal zčásti autobiografické vyprávění o sériovém vrahovi, které se mohlo, ale také nemuselo zakládat na pravdě.
Deset let po Cobainově smrti byla vydána kniha "Love & Death: The Murder of Kurt Cobain", kterou napsali novináři Max Wallace, Ian Halperin a detektiv Tom Grant, jenž vedl vyšetřování. Kurt Cobain se údajně nemohl zastřelit, protože jeho organismus byl nadopován příliš velkým množstvím heroinu. Nečitelné prý byly otisky prstů sejmuté na vražedné zbrani atd.
Režisér Gus Van Sant bude natáčet film "Last Days" o posledních hodinách života Kurta Cobaina. Hlavního hrdinu ztvární Michael Pitt, Courtney Love si zahraje Asia Argento. Premiéra má proběhnout koncem příštího roku.
Poprvé od smrti Kurta Cobaina spolu vystupovali zbývající dva členové tria Nirvana Krist Novoselic a Dave Grohl. Stalo se tak v Stardust Hotel and Casino v Las Vegas v úterý 19. října 2004 na předvolební akci podporující demokratického kandidáta na prezidenta Johna Kerryho.
Seattleské legendární trojici Nirvana byla 22. listopadu 2004 vydána retrospektivní kolekce "With the Lights Out". Trojalbum obsahuje spoustu raritního materiálu, včetně skladby "You Know You're Right", která ozdobila výběrovku "Nirvana" z roku 2002. Nebývale rozsáhlý je rovněž šedesátistránkový booklet. Kolekce obsahuje 62 nahrávek. V převážné většině přitom jde o neznámé raritky, demáče a živě odehrané chuťovky skupiny Nirvana či sólové pokusy Kurta Cobaina. V limitované edici trojCD doplnilo i bonusové DVD s raritním záznamem dvaceti fláků grungeové trojky na 'domácí' párty v roce 1987. 3CD boxu "With the Lights Out" od trojice Nirvana se prodalo za první týden 105 760 kusů, což představuje historický rekord mezi boxsety. Toto výsostné postavení si doposud obhajoval Bruce Springsteen, který v roce 1998 prodal za stejné období 46 516 kusů boxetu "Tracks".
21. března 2005 bylo v reedici vydáno proslulé album "Nevermind" seattleského tria Nirvana. Bonusové DVD obsahuje mimo jiné rozhovor s tehdejším kytaristou Kristem Novoselicem a bubeníkem Davem Grohlem.
13. května 2005 měl na festivalu v Cannes premiéru film "Last Days", zachycující poslední hodiny života Kurta Cobaina. Snímek je částečně sestaven podle domněnek o tom, jak skončil frontman Nirvany.
Skupině Nirvana vyšla 31. října 2005 kompilace "Sliver: The Best of the Box", sestavená z raritních kousků a demonahrávek obsažených na v roce 2004 vydaném trojdiskovém boxu "With the Lights Out" s bonusovým DVD. Na této 'vychytané' výběrovce toho opravdu nej se objevily tři dosud nezveřejněné songy. Určitou zásluhu na vydání tohoto titulu má i třináctiletá dcera Kurta Cobaina, Frances Bean Cobain, která se spolu se svojí matkou Courtney Love poprvé podílela na obchodu díky právům souvisejícím s Cobainovým odkazem. Frances se podílela i na výběru coveru této kompilace.

Nový dokumentární film o Kurtu Cobainovi "About a Son" bude mít premiéru na zářijovém filmovém festivalu v kanadském Torontu. Snímek byl sestaven z celkem 25 hodin nikdy nezveřejněných rozhovorů, které s Cobainem uskutečnil Michael Azzerade.

TOXICITY RECENZE

1. listopadu 2006 v 14:29 | Dawa
Toxicity,nejlepší album od SOAD vyšlo roku 2001 a znamenalo přelom v kariéře system of a down.Já se zde pokusím rozebrat jednotlivé songy.Album určitě stojí za poslech i těm co zrovna metal,rock,pun atd. nemusí.Skupina se zde také úspěšně snáží zapojit do své hudby i trochu té arménské lidovky.
Pirson song:Písen která pojednává o vězních a kritizuje poměry v americe kde jsou 2 miliony věznů.
Needles:Song o tasemnici.
Deer Dance:Antiamerikanistická písníčka.Velice chytlavý refrén.
Jet pilot:V této písni je cítit arménský folklor (My horse, is a shackled old man.........)
X:Skvělá skladba.Bude vám v uších znít celé hodiny.
Chop suey:Asi nejznámnější písen od SOAD.Je neuvěřitelně rozsáhlá a rozmanitá.Asi nejlepší písen alba.Také na ni byl natočen klip který se umístil mezi 100 nejlepšími klipy všech dob.
Bounce:Spíš taková vycpávka ale neznamená to že špatná.
Forest:Výbornej song kterej se mě ale trochu oposlouchal.
ATWA:Naprosto geniální skladba.Text se týká Charlese Masona a je celkem depresivní.Určitě jedna z nejlepších písní na albu.
Science:Tady se zase Systémi naváží do vědy.
Shimmy:Vycpávka která ale má něco do sebe.
Toxicity:Skvělá píseň která se týká hlavně asi ekologie atd. Také na ni byl natočen klip.
Psycho:Tady si zase stěžují na svůj život rockových hvězd .
Aerials:Skvělá balada.Byl na ni natočen klip který jsem bůhví proč absolutně nepochopil.
To je asi všechno hodnocení jednotlivých písní nebudu dělat ale zhodnotím album jako celek.
10/10 - 10 let po nevermindu (NIRVANA) vyšlo další album které změnilo svět hudby.
Jestli někdo budete chtít můžu vám některé songy poslat.